logo logo

BİZİ TAKİP EDİN

Haber 14 Eylül 2021

Altın Portakal'ın "Su"yu Çıktı!

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jürisi geçtiğimiz gün belli oldu.Bu yıl jüriye senarist, yönetmen, yapımcı ve akademisyen Emin Alper başkanlık edecek. Görüntü yönetmeni Ahmet Sesigürgil; yazar-senarist Ayfer Tunç; şarkıcı-söz yazarı-besteci ve prodüktör Gaye Su Akyol; oyuncu Hazal Kaya; tiyatro yönetmeni-eğitmen ve oyuncu Muhammet Uzuner ile yapımcı-yönetmen-senarist Senem Tüzen jürinin diğer üyeleri arasında yer alan isimler. 

Herkesin Aklında Tek Soru: Gaye Su Akyol Neden Jüride?

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne damgasını vuran şey şimdiden Gaye Su Akyol'un jüri üyeliği oldu. Yurtdışında gerçekleşen ödül törenlerinin jürisinde; sektörün önde gelen, birçok ödüle sahip, filmlere olan eleştirileri dikkate alınacak, başarılı isimlerin yer aldığı herkes tarafından bilinir. Altın Portakal Film Festivali de Türkiye'nin sinema sektöründeki en prestijli ödül törenlerinden biri. Fakat Gaye Su Akyol müzik sektöründe ne kadar başarılıysa sinema sektörüne de bir o kadar uzak bir isim. Rol aldığı, bestesini üstlendiği ya da yaratıcı sürecinde yer aldığı herhangi bir film bulunmuyor. Uzun metraj film kategorisine ise birçok önemli yönetmen ve başarılı oyuncunun yer aldığı filmler aday oldu. Hatta bu sene Cannes'a katılan tek Türk filmi olan Semih Kaplanoğlu imzalı Bağlılık Hasan da adaylar arasında. Bu filmler arasından seçim yapacak isimlerden birinin Gaye Su Akyol olması aday olan kişilere de saygısızlık değil midir?

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jürisinde Gaye Su Akyol'un yer alması hem twitter'da hem de Ekşi Sözlük'te de birçok kişi tarafından eleştirildi. Bazı kişiler jüriye bir müzisyen koymak istiyorlarsa Pınar Toprak gibi film besteleri yapan ya da Suzan Kardeş gibi yıllarca sinemayla iç içe olan isimleri seçebileceklerini söylerken; birçok kişi de Akyol'un sinema konusunda yetkinliğinin ne olduğunu sorguladı. 

Sinema yazarı Murat Tolga Şen de attığı tweet ile Gaye Su Akyol'un jüri üyesi olmasını eleştiren isimler arasında yer aldı.


Twitter'da birçok kullanıcı da attıkları tweet'lerle, Gaye Su Akyol'un neden film festivalinde jüri olduğunu anlamlandıramadıklarını belirtti.
Birçok kişinin tepkisini çeken bu olay hakkında Altın Portakal Film Festivali direktörlerinden herhangi bir açıklama gelmedi. Neden böyle bir seçim yaptıklarının yanıtını büyük bir merakla bekleniyor.