sinema port logo sinema port  logo

BİZİ TAKİP EDİN

Film Haberleri 17 Ağustos 2023

Cannes'da Ödül Alan "Leila’s Brothers" Filminin Yönetmeni ve Yapımcısına Hapis Cezası!

Deadline'ın haberine göre Leila’s Brothers filminin yönetmeni Saeed Roustayi ve yapımcısı Javad Noruzbegi, geçen yılki Cannes Film Festivali'nde filmlerini hükümetin onayı olmadan gösterdikleri için hapse atıldı.

İran'ın yerel medya haberlerine göre, ikilinin filmlerini izin almadan Cannes'da göstermesi İran hükümetinin tepkisini çekti. Tahran’ın İslam Devrim Mahkemesi ünlü yönetmen ve yapımcısı, “İslami sistem aleyhine muhalefetin propagandasına katkıda bulunmak” suçundan yargıladı ve altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Dokuz günlük hapis cezasının ardından geri kalan ceza beş yıl süreyle askıya alınacak. İran'ın Etemad gazetesine göre, bu süre zarfında film yapma faaliyetlerinden ve sektör çalışanlarıyla her türlü iletişimden uzak duracaklar. Ayrıca milli ve etik çıkarların korunması için Qom Ses ve Görüntü Akademisi'nde bir film yapma kursuna katılmaları da gerekecek.

İranlı yönetmen Saeed Roustayi'nin Leila’s Brothers filmi, Cannes'da Palme d'Or için yarışmıştı ve FIPRESCI ödülünü evine götürmüştü. Film, festivalde hükümet izni olmadan gösterildiği ve Roustayi'nin yaptığı konuşma nedeniyle İran hükümetinin öfkesini üzerine çekti. Filmin geçen haziran ayında İran'da gösterime girmesi resmi olarak yasaklandı.

Roustayi ve Noruzbegi gibi, son yıllarda birçok İranlı film yapımcısı ülkenin otoriter rejimi ile sorunlar yaşadı. En dikkat çeken örneklerden biri, Cannes ödüllü Jafar Panahi. Panahi, film yapımcıları Mohammad Rasoulof ve Mostafa Aleahmad'ın tutuklanmasına yönelik bilgi almak için savcılığa başvurduktan sonra tutuklandı. Panahi, başlangıçta altı yıl hapse mahkum edildi, ancak bu yılın şubat ayında dikkat çeken bir açlık grevine başladıktan sonra iki gün içinde serbest bırakıldı.

Kübra KarasuKAPAT

KAPAT