sinema port logo sinema port  logo

BİZİ TAKİP EDİN

Film Haberleri 16 Ağustos 2023

Francis Ford Coppola Yönettiği Favori Filmini Açıkladı: Cevap "The Godfather" veya "Apocalypse Now" Değil!

Francis Ford Coppola verdiği bir röportajda yönettiği favori filmini açıkladı ve bu film efsanevi Hollywood yapıtları arasında yer alan The Godfather, The Conversation ve Apocalypse Now gibi filmlerden hiçbiri değil.

Francis Ford Coppola, en sevdiği filminin 1983 yapımı S.E. Hinton'un gençlik romanı olan Rumble Fish uyarlaması olduğunu açıkladı. Coppola favori filmini Rumble Fish olarak açıklasa da tüm filmlerini sevdiğini vurguladı. İlginç bir şekilde kendi başına tanınmış bir yönetmen olan kızı Sofia Coppola da aynı filmi tercih ettiğini açıkladı.

Rumble Fish, aynı zamanda genç Matt Dillon ve Mickey Rourke'un kariyerlerinin en iyi performanslarından birini sergilediği film. Diane Lane, Dennis Hopper ve Tom Waits da filmin yardımcı oyuncu kadrosunda yer alıyor. Film, Coppola'nın diğer S.E. Hinton uyarlaması olan The Outsiders ile aynı yıl ve aynı oyuncu kadrosuyla arka arkaya çekildi. 

Francis Ford Coppola'nın Rumble Fish'i diğer eserlerinden farklı olarak, film noir, Fransız Yeni Dalga ve Alman Ekspresyonizmi öğelerini bir araya getirerek güçlü bir estetikle çekildi. Siyah-beyaz sinematografi, karanlık sokaklar ve sisli caddelerin görüntülerini yükseltiyor. Filmin içerisinde sürekli işitilen saat tiktakları, zamanın gençlerin kavrayışından veya takdir edebilme yeteneğinden daha hızlı geçtiğini vurguluyor. 

Kübra Karasu