logo logo

BİZİ TAKİP EDİN

Oyuncu Haberleri 14 Nisan 2021

Halit Ergenç’in Kimlik Bilgilerini Ele Geçiren Polislerden Hukuka Aykırı Davranış!

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç çiftini sarsan bir gelişme yaşandı. Günaydın'da yer alan habere göre Ergenç'in kimlik bilgilerini ele geçiren polisler Polnet üzerinden hukuka aykırı bir şekilde sorgulama gerçekleştirdi. Olay ise geçtiğimiz yıllarda Antalya'da meydana geldi. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü 155 polis imdat hattına elektronik posta üzerinden gelen bir ihbar mailinde sanatçı Halit Ergenç'in kişisel veri niteliği taşıyan kimlik bilgilerinin yetkili olunmadığı halde hukuka aykırı bir şekilde Polnet Ekip-4 projesi üzerinden sorgulandığı açıklandı.

34 KEZ SORGULAMIŞLAR

İhbarı değerlendiren emniyet güçleri yaptığı araştırmada söz konusu izinsiz sorgulamayı Antalya İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan 3 polis memurunun yaptığı tespit edildi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheli polis memurları hakkında soruşturma başlattı. Savcılık soruşturma kapsamında şüpheli polislerin sorgu sistemlerine girerek tespitlerde bulundu. Yapılan incelemelerde polis memurlarından H.S.'nin herhangi bir gerekçe veya gereklilik bulunmamasına rağmen farklı saat dilimleri içerisinde iki kez Halit Ergenç'in aile kütüğü bilgilerini sorguladığı ortaya çıktı. polis memurlarından Y.K., ve A.S.'nin farklı tarihlerde toplamda 34 kez aile kütüğü bilgilerini sorguladığı belirlendi.

6 YIL HAPİSLERİ İSTENİYOR

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda 3 polis memuru hakkında 'Zincirleme Olarak Kamu Görevlisi Tarafından Görevinin Verdiği Yetkili Kötüye Kullanmak Suretiyle Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirmek' suçu kapsamında 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.