sinema port logo sinema port  logo

BİZİ TAKİP EDİN

Haber 10 Ağustos 2023

Tarihin En Çok Hasılat Yapan II. Dünya Savaşı Filmi Rekorunu Yine Christopher Nolan Kırdı!

Universal'ın "Oppenheimer" filmi, yaz gişesinin en büyük fenomenlerinden biri haline geldi. Christopher Nolan'ın yönettiği film, yalnızca iki haftadan biraz fazla süredir vizyonda olmasına rağmen, birkaç önemli Hollywood rekorunu kırmayı başardı. Şimdi "Oppenheimer", tüm zamanların en yüksek hasılat yapan II. Dünya Savaşı filmi oldu.

Son verilere göre "Oppenheimer" dünya çapında 559 milyon dolar hasılata ulaştı ve dünya genelinde 527 milyon dolar hasılat yapan "Dunkirk"i geride bırakarak zirveye oturdu. "Dunkirk" filminin de yönetmeni Nolan ve "Oppenheimer"ın yıldızı Cillian Murphy de kadrosunda yer alıyor. "Dunkirk"in "Oppenheimer"ın gerisinde kalması Christopher Nolan'ın kendisiyle yarıştığının bir göstergesi. Fakat "Oppenheimer"ın zirveye yerleşmesi 1998 yapımı Steven Spielberg yönetmenliğindeki "Saving Private Ryan"ın $482 milyon ile II. Dünya Savaşı türünde üçüncü sıraya düşmesine neden oldu. Ancak enflasyon göz önüne alındığında "Saving Private Ryan" aslında hala zirvede yer alıyor.

IMAX kameralarıyla çekilen "Oppenheimer", dev ekranlarda da etkileyici bir gösterim sundu ve yakın zamandaki en başarılı IMAX filmlerinden biri oldu. Film sadece IMAX'ta 114 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Film, II. Dünya Savaşı sırasında ilk atom bombasını inşa etmekle görevlendirilen J. Robert Oppenheimer'ın hayatını konu alıyor. Murphy'e ek olarak filmin kadrosunda, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Emily Blunt, Jason Clarke, Kenneth Branagh, Rami Malek ve daha birçok yıldız isim rol alıyor. Nolan'ın kendisinin yazdığı ve filmdeki oyuncular tarafından "şüphesiz okuduğum en iyi senaryolardan biri" olarak övülen senaryo, yoğun ilgi nedeniyle çevrimiçi olarak satışa sunuldu ve şimdiden tükeniyor.

"Oppenheimer" şimdi sinemalarda!

Kübra KarasuKAPAT

KAPAT