sinema port logo sinema port  logo

BİZİ TAKİP EDİN

Film Haberleri 23 Ağustos 2020

Tenet ABD'yi ikiye böldü!

Bu yılın en önemli filmleri arasında gösterilen, heyecanla beklenen filmlerinden Tenet, 26 Ağustos Çarşamba günü Türkiye'de vizyona girecek. Gsterim tarihi, coronavirüs salgını nedeniyle defalarca kez ertelenen Tenet, gerek bütçesi, gerekse oyuncu kadrosuyla Christopher Nolan‘ın en iddialı filmlerinden biri olarak lanse edildi. Peki eleştirmenlerin Tenet hakkındaki ilk izlenimleri ne oldu? Pandemiye rağmen sinema salonlarının açık olduğu pek çok ülkede 26 Ağustos’ta, ABD’de ise 3 Eylül’de vizyona girecek Tenet'in ABD’de basın gösterimleri gerçekleşti. Nolan’ın yeni filmi an itibarıyla RottenTomatoes‘ta yüzde 88, MetaCritic‘te 71 puana sahip. Tenet, şu an için RottenTomatoes’ta Nolan’ın en yüksek puana sahip beşinci filmi konumunda. Ancak filmden beklentiler çok yüksek olduğu için bunu hayal kırıklığı olarak atfedenler de var.

"JAMES BOND'A SAYGI DURUŞU"

Tenet’a getirilen eleştirilerin başında, filmin hikâyenin karmaşık olduğu ve senaryonun izleyiciye açıklanmaya çalışılan teknik detaylar altında ezildiği yönünde. Diğer yandan, aksiyon sahneleri ise neredeyse tüm eleştirmenler tarafından geçer not aldı. eleştirilere göre, Nolan bu sahneleri çok az efekt kullanarak hayata geçirmek için bir kez daha yeteneğini konuşturmuş. IndieWir‘dan Mike McCahill filmi 'keyifsiz bir hayal kırıklığı' olarak nitelerken, The Guardian‘dan Catherine Shoard ise Covid riskine rağmen sinemaya gitmeye değecek bir film olmadığını belirtiyor. The Wrap‘ten Nicholas Barber ise "James Bond’a kafa karıştırıcı bir saygı duruşu" olarak tanımladığı filmi izledikten sonra bir aspirine ya da biraz uzanmaya ihtiyacınız olabileceğini belirtiyor.

"CESUR VE ŞAŞKINLIK VERİCİ"

Tenet için beş üzerinden dört yıldız veren Empire, filmi "büyük, cesur ve şaşkınlık verici", olarak açıklıyor. Total Film‘den Jordan Barley, "Herkesin izlemesi gereken çılgın bir gösteri" ifadesini kullanırken, The New York Times‘tan Jessica Kiang ise filmi göz kamaştırıcı bulduğunu söylüyor. The Hollywood Reporter‘da ise filmin özgünlüğü ile müthiş bir proje olduğuna dikkat çekilirken, duygusal olarak zayıflıklar taşıdığına vurgu yapılıyor.