Bizi Takip Edin

Ajanstan Farklısı Hangar Studio’nun Kurucularından Can Atak Sinemaport’un Konuğu Oldu!

hangar-studio-roportaj

Röportajlar

Ajanstan Farklısı Hangar Studio’nun Kurucularından Can Atak Sinemaport’un Konuğu Oldu!

Ankara’da yeni bir sanat, fikir ve kendi deyimleri ile “Ajans’tan farklısı.” Hangar Studio… Ankaralı üç oyuncu Begüm Atak, Can Atak, Can Esendal ve bir tasarımcı Alphan Köroğlu tarafından kurulan Hangar Studio firma ortaklarından Can Atak, Sinemaport yazarlarından Alper Ergez’in sorularını cevapladı.

Merhaba Can Bey hoş geldiniz nasılsınız sizleri daha yakından tanıyabilmemiz için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, ben 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldum. Yine aynı yıl Devlet Tiyatroları’nın açtığı sınavı kazanarak Sivas Devlet Tiyatrosu kadrolu sanatçısı oldum. 2010’dan bu yana Anadolu’nun hemen her yerinde sahneye çıktım. Arada televizyon projelerim oldu.2012-2016 yılları arasında Karagül dizisinde oynadım. Daha sonra Vatanım Sensin’de rol aldım. Şu anda da yaptığım tüm işlerin yanına bir yenisini eklemeye karar vererek Devlet Tiyatroları sanatçısı olan eşim, aynı okuldan dönem arkadaşım ve yetenekli tasarımcımız ile doğup büyüdüğümüz şehir Ankara’da yaratıcı ve herkes için güzel bir alan yaratmak adına Hangar Studio’yu kurduk. Şu sıra zamanımızın büyük bir kısmını onunla ilgilenerek geçiriyoruz.

hangar-studio-roportaj

Can Atak

“Ajans’tan farklısı.” Sloganıyla yola çıktığınız Hangar Studio’dan biraz bahsedebilir misiniz? Bu proje nasıl doğdu içeriğinde neler var?

Bu proje aslında bizim uzun zamandır düşündüğümüz ama kısa sürede karar verdiğimiz bir proje oldu. Hangar Studio özetle: fikir-içerik üretim, eğitim ve bir uygulama alanı. Bütün bunları aslında dördümüz de yıllardır yapıyoruz. Hayalimiz, birbiriyle ilişkili olan bu alanları bir araya getirmekti. Bu amaçla çıktık yola ve hepsini tek çatıda toplamak istedik. İşte bu yüzden ajanstan farklısı dedik. Birlikte çalışmaktan büyük keyif alan çok eğlenceli bir kemik kadromuz var. Bize katılan herkese aynı enerjiyi bulaştırmak istiyoruz.

hangar-studio-roportaj

Can Atak-Can Esendal

Ankara’nın en güzel kazanımlarından biri olan Bahçelievler ‘’Alt Sahne’’ ile güçlerinizi birleştirdiniz. Peki ‘’Alt Sahne’’de ne gibi projelere yer vereceksiniz. Bu projeler ne zaman başlayacak biraz bahsedebilir misiniz?

Alt Sahne bizim çok yakın arkadaşlarımızın, hatta konservatuvardan dönem arkadaşlarımızın açtığı, Ankara’ya yeni bir soluk ve nefes olacağına inandığımız hem çok kullanışlı, hem de kaliteli bir mekan. Biz de Hangar Studio’nun akademi kısmını hayata geçirmek için Alt Sahne ile birlikte çalışmaya karar verdik. Yani oyunculuk eğitimleri ve kurumsal eğitimler için birlikte çalışacağız. Alt Sahne zaten hali hazırda müzik, bale, enstrüman, şan dersleri vermekteydi. Bir araya gelince birbirimizi tamamlamış olduk diyebiliriz. Kasım ayının 14’ü
itibariyle de oyunculuk eğitimlerimiz başlıyor. Tabii elbette sadece eğitim alanında değil, Fikir Hangar’ı için de güzel bir alan oldu Alt Sahne. Birlikte sosyal medya platformları, sahne performansları da dahil olmak üzere yeni içerikler ve projeler planlıyoruz. Çok yakın zamanda duyurmaya başlayacağız. İlk projemiz sosyal mecralarda görebileceğiniz bir program içeriği olacak gibi gözüküyor. Bunu söyleyerek ufacık da olsa ilk projemizin ipucunu vermiş olalım.

hangar-studio-roportaj

Can Esendal

Covid 19 süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi? Bildiğiniz gibi pandemi sürecinden en çok etkilenen alanlardan biri görsel sanatlar oldu. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz. Ayrıca Hangar Studio ve Alt Sahne olarak Covid 19 için ne gibi önlemler aldınız?

Covid-19 tüm dünyayı olduğu gibi bizleri de çok ciddi şekilde etkiledi elbette. Hatta sanat ve görsel sanatların en çok etkilenen sektör olduğunu da söyleyebiliriz. Sanatçılar ve sanat alanları evlerimizden çıkamadığımız 3-4 ay boyunca tüm sektörlerden daha fazla etkilendi. Normalleşme koşullarında zararlar toparlanmaya çalışılıyor şimdi. Bu ne kadar mümkün olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz. Tüm sanat okullarının, sahnelerin, sanat üretici ve emekçilerinin bu zor dönemde desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Perde kapatmak, yıllardır işlettikleri salonlardan çıkmak zorunda kalan meslektaşlarımızı duydukça çok üzülüyoruz. Kapanan her sahne, açılamayan her perde tüm ülke adına çok büyük kayıp. Yaşam hengamesinin içinde fark edilmese de hepimizden eksiliyor. Umarım ve umarız kısa süre sonra normal sosyal yaşamlarımıza döner, bu büyük kayıplarımızı telafi ederiz. Alt Sahne’ye gelecek olursak, bu konuda son derece tedbirliyiz. Sahne ve tüm çalışma alanları sürekli temizleniyor, dezenfekte ediliyor. Bu sürekliliğe ders araları da dahil. Derslerimiz için sayı sınırlamaları koyduk ve gruplara bölüyoruz, kayıtları ona göre alıyoruz. Hepimiz son derece dikkatliyiz bu konuda diyebilirim çünkü şakası yok bu işin bunun farkındayız.

hangar-studio-roportaj

Hangar Studio-Sahne

Oyunculuk, enstrüman, şan, bale, konservatuvara hazırlık ya da birebir özel dersler veya hobi amaçlı eğitim almak isteyenler size nasıl ulaşabilecekler? Web adresiniz ve sosyal medya hesaplarınız üzerinden de size ulaşabilirler mi?

Tabi ki www.hngrstudio.com veya hangar_studio Instagram hesabından bize ulaşabilirler. Dilerlerse www.altsahne.net veya @sahnealt Instagram adresinden de bilgi alabilirler. Tüm derslerimiz için istedikleri zaman iletişim numaralarımızdan arayarak da bilgi alabilirler. Numaramızı da verelim hemen: 0552 3978636.

hangar-studio-roportaj

Hangar Studio-Derslik

Hangar Studio ve Alt Sahnede tiyatro turneleriniz ve sinema çalışmalarınızda olacak mı?

Hangar Studio kendi sahne çalışmalarına başladı ama bu sezon için kesin bir şey diyemiyorum, çıkarmayı düşündüğümüz güzel oyunlarımız var. Şimdiden yurt dışı dahil bir çok turne için planlamalar yapıyoruz ama tabii pandemi ne kadar etkileyecek bilemiyoruz. Sinema içinse sürpriz bir projemiz olabilir. Toplantıları süren müzik alanında bir proje ile seyircilerle buluşma hayallerimiz var. Her şey netleşince tüm detaylardan bahsetmemiz daha doğru olacaktır.

hangar-studio-roportaj

Hangar Studio-Stüdyo

Kariyerinizde kendinize belirlediğiniz bir hedefiniz, hayaliniz var mı?

Bu sorunuzu dilerseniz şöyle yanıtlamaya çalışayım; Hangar Studio’nun kariyerindeki hedefleri ve hayalleri nelerdir? Sadece Ankara ile sınırlı kalmayan tüm ülkeye sanat, proje, fikir üreten ve uygulayan bir kurum haline gelmek. Bulunduğumuz şehirle sınırlı kalmak
elbette yetmeyecek bize. Birkaç sene içinde uluslararası düzeyde projelerle Hangar Studio’dan bahsediliyor olacak diye hayal ediyoruz.

hangar-studio-roportaj

Hangar Studio-Koridor

Son olarak SinemaPort okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Tüm dünya için de, bizler için de hep zor dönemler, zor zamanlar olacaktır. Umudumuzu kaybetmeye, hayıflanmaya ayıracak vaktimiz olmamalı diye düşünüyorum. Bu bile bir lüks çünkü. Hayat ve akıp giden bu zaman çok kıymetli. El ele verip üretmeli ve daha çok
üretmeliyiz. İnanç, gayret ve sabırla her türlü zorluk atlatılacak. Tüm bunların dışında yolu düşen herkesi bekleriz. Hangar Studio ve Alt Sahne olarak Ankara Bahçelievler 39. Sokak’ta kapımız her zaman açık. Keyifli günler.

hangar-studio-roportaj

Hangar Studio-Ön Büro

Sinemaport – Alper Ergez

Sinema Port'taki tüm içeriklerin, haberlerin eklendiği içerik yöneticisi profildir.

Yorum yapmak için tıklayın
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla : Röportajlar

En Üste
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x