Bizi Takip Edin

Anket sonuçları açıklandı: Sinema salonları yüzde 70 oranında…

Haberler

Anket sonuçları açıklandı: Sinema salonları yüzde 70 oranında…

Yapılan son araştırmalara göre, ABD vatandaşların yüzde 70’i coronavirüs nedeniyle sinema salonlarının olumsuz bir imaj verdiği görüşünde birleşti. ABD, COVİD-19 dehşetini yaşarken, pandeminin çıkış noktası Çin’den ise art arda gişe rekoru haberleri geliyor. Çin sinema salonlarında en çok izlenen filmler ise ABD yapımı olmalarıyla dikkat çekiyor.

Pandeminin başlangıç noktası olan Çin, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasından sonra, Mart  ayının sonlarına doğru sinema salonlarını açmaya başladı. Wuhan’ın ardından, merkez üssü olarak Avrupa’yı hedef alan COVİD-19, şu sıralarda ABD dahil, Amerika Kıtasında dehşeti yaşatmayı sürdürüyor. Eğlence sektörü, Avrupa ve ABD’de can çekişirken Çin’den ise gişe rekorları haberleri gelmeye devam ediyor. Çin’de, 3D ve IMAX versiyonlarıyla yeniden gösterime giren “Harry Potter ve Felsefe Taşı” geride bıraktığımız hafta sonu itibarı ile zirveye yerleşti. Film, sadece hafta sonunda 13 milyon 600 bin dolarlık bir gişe hasılatı elde etti. Çin’de yüzde 50 kapasiteyle açılan sinemaların doluluk oranının ise yüzde 30’luk bir oranı yakaladığı ifade edildi.

ABD FİLMLERİ ÇİN’DE ZİRVEDE

“Harry Potter ve Felsefe Taşı” Çin sinemalarında ilk olarak 2002 yılında 2D olarak gösterilmişti. Gişede ikincilik koltuğu ise 3 milyon 100 bin dolarla “Bad Boys For Life” filminin olurken, tekrar vizyona giren “Interstellar” ise 1 milyon 300 bin dolar ile üçüncü sırada yer aldı. İlk üç sırada ABD yapımı filmlerin olması dikkat çekerken, Çin yapımı savaş dramı “Sheep Without A Shepherd” filmi ise 1 milyon 100 bin dolarlık gişe ile hafta sonunda çok izlenen yapımlar arasında kendisine dördüncü sırada yer buldu.

Sinema salonları, covid-19 tehlikesine karşı, yüzde 50 kapasite ile hizmet veren Çin’de sürekli dezenfekte ediliyor. 

SİNEMA SALONLARI ANKETİ

Çin’de bu gelişmeler yaşanırken, ABD merkezli bağımsız araştırma şirketi ‘Full Circle Research’ ve iki ayda bir yayınlanan performans sanatları dergisi ‘Performance Research’, coronavirüs salgınının etkilediği sektörlere yönelik gerçekleştirdikleri kamuoyu yoklamasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın sonuçlarına göre; sinema salonları ve canlı müzik konserlerinin pandemi nedeniyle en çok etkilenen mekanlar olduğu gözler önüne serildi. ABD’de 3-10  Ağustos tarihleri arasında bin üzerinde kişi ile yapılan araştırmaya katılanların yüzde 70’i, COVİD-19’un sinema salonları üzerinde çok ciddi bir olumsuz etki bıraktığını ifade ederken, yüzde 69’luk bir kesim ise canlı müzik etkinliklerinin salgının yayılmasında önemli bir faktör olduğuna inanıyor.

Avatar

Sinema Port'taki tüm içeriklerin, haberlerin eklendiği içerik yöneticisi profildir.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: New York Sinema Salonları Bir Süre Daha Kapalı Kalacak - Sinema Port

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla : Haberler

En Üste