Bizi Takip Edin

Bakışlarıyla İnsanların Kalbine Dokunan Türk Sinemasının Unutulmaz Sanatçısı: Tarık Akan

yakisikli-oyuncu-tarik-akan

Haberler

Bakışlarıyla İnsanların Kalbine Dokunan Türk Sinemasının Unutulmaz Sanatçısı: Tarık Akan

Türk sinemasının unutulmaz oyuncusu Tarık Akan’ı saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Hayatına 120 film sığdıran usta oyuncu Tarık Akan, vefatının dördüncü yılında sevenleri tarafından anılıyor. Damat Ferit lakabıyla özdeşleşen Tarık Akan oyunculuğuyla olduğu kadar haksızlıklara karşı duruşuyla da her zaman doğru bildiğinin arkasında durmuştur.

Çevresindekilerin ısrarıyla Ses Dergisi’nin düzenlediği Sinema Artist Yarışması’nda birinci olmasıyla, sinema dünyasına da göz kırptı. İlk filmi 1971 senesinde çekilen Solan Bir Yaprak Gibi oldu. Asıl adı Tahsin Tarık Üregül olan sanatçı, ilk filmi sonrasında Tarık Akan ismini kullanmaya başladı.

Uzun boyu, yeşil gözleri ve sempatik tavırlarıyla kısa bir süre içerisinde Yeşilçam’ın aranılan oyunlarından birisi olan Tarık Akan; Gülşen Bubikoğlu, Emel Sayın, Filiz Akın, Hülya Koçyğit, Hale Soygazi gibi birçok ünlü kadınla oynadı.

sevilen-oyuncu-tarik-akan

Türk sinemasının unutulmaz eserinden olan Canım Kardeşim ve Hababam Sınıfı filmlerinde başrol oynadı. 1970 ve 1975 seneleri arasında toplamda 12 filmde oynanan Tarık Akan; Türk sinemasının jönleri denildiğinde akla gelen ilk isimlerde biri olmayı başardı.

Oynadığı filmler, yakışıklılığı ve sempatik tavırlarıyla Türk insanın kalbinde taht kuran Tarık Akan, 1977 senesinde Zeki Ökten’in yönetmen olduğu Sürü filminde oynadı. Usta sanatçı Sürü filmiyle, ilk politik filminde oynadı.

Hayatına birçok ünlü film sığdıran Tarık Akan, filmleriyle olduğu kadar yaşam tarzı ve görüşleriyle de Türk halkına örnek bir sanatçı oldu. Üç çocuk babası olan Tarık Akan, 16 Eylül 2016 tarihinde kanser nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Sinema Port'taki tüm içeriklerin, haberlerin eklendiği içerik yöneticisi profildir.

Yorum yapmak için tıklayın
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla : Haberler

En Üste
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x