logo logo

BİZİ TAKİP EDİN

Haber 03 Ekim 2021

2000’li Yılların En İyi Türk Yönetmenleri ve Emre Bahadır Çırakoğlu!

2000’li yıllara gelindiğinde sinema sektörü, izleyici tarafından oldukça ilgi görmüş ve birçok yönetmeni film çekmeye teşvik etmiştir. Günümüzde de yeni filmler üreten bu yönetmenlerden bazılarını listeledik.

YAVUZ TURGUL


 

Usta yönetmen Türk Sineması için bir kırılma noktası sayılan Eşkıya filmiyle, deyim yerindeyse duraksayan sinemamıza yeniden can vermişti. Eşkıya, Av Mevsimi, Kabadayı, Yol Ayrımı, son dönemde benzer oyuncu kadrosuyla çektiği filmler arasında. Klasikler arasında ise Çiçek Abbas, Züğürt Ağa, Tosun Paşa, Şekerpare, Davaro ve Sultan gibi filmler yer alıyor.


DERVİŞ ZAİM


1964 Kıbrıs doğumlu olan usta yönetmen, Londra’da kültürel çalışmalar alanında yüksek lisans yaptı. Aynı senelerde yine İngiltere’de Hollywood Film Enstitüsü tarafından verilen bağımsız film yapımcılığı eğitimini başarıyla tamamladı. Şu anda aynı zamanda bir özel üniversitede sinema dersleri de veren Derviş Zaim, 90’lı yılların başından bu yana sinema sektörünün içinde yer alıyor. Özellikle ilk uzun metrajı olan “Tabutta Röveşata” o dönem büyük bir yankı uyandırmıştı. Pek çok festivalden de ödülle dönem bu filmden sonra Filler ve Çimen, Çamur, Nokta, Cenneti Beklerken, Gölgeler ve Suretler, Devir gibi uzun metraj filmler çekti. 


REHA ERDEMSon dönem Türk Sineması’nın parlayan yıldızlarından bir tanesi de hiç kuşku yok ki Reha Erdem. Reha Erdem, Fransa’da Sinema ve Plastik Sanatlar üzerine eğitim aldı. Aynı okulda yüksek lisans yaptıktan sonra İstanbul’a dönen Reha Erdem, ilk filmini (A Ay) 1989 senesinde çekti. Bu dönemde pek çok kısa filme de imza attı. Asıl çıkışını “Kaç Para Kaç” ile yaptı diyebiliriz. Daha sonra peş peşe Korkuyorum Anne, Beş Vakit, Hayat Var, Kosmos, Jin gibi filmlere imza attı. Reha Erdem aynı zamanda çektiği filmlerin senaryosunu da üstlenen bir yönetmen.


FATİH AKINYaşamını Almanya’da sürdürse de filmlerini önemli bir bölümünü Türkçe çeken ve Türkiye’ye ilişkin meselelerden çok da sapmayan Fatih Akın, ağırlıklı olarak göç temasına kafa yoran bir yönetmen. Fatih Akın denildiği zaman esasen akla pek çok film gelebilir; ancak bunların içinde Sibel Kekili’nin rol aldığı Duvara Karşı, gerçekten özel bir övgüyü hak ediyor. Fatih Akın yakın zaman önce Karadeniz’de, “Cennetteki Çöplük” isimli bir belgesele de imza attı. Yaşamın Kıyısında, Paramparça, Kebap Connection, Kesik, Temmuz’da, İstanbul Hatırası; yönetmenin diğer önemli filmleri arasında sayılabilir.
 

YEŞİM USTAOĞLU59 yaşında olan ve mimarlık mezunu olan Ustaoğlu 1984 yılından beri sektörün içinde yer alıyor. 4 kısa film çektikten sonra “İz” isimli ilk filmiyle kendini başarılı bir şekilde tanıttı. Güneşe Yolculuk, Bulutları Beklerken gibi filmlerden sonra asıl çıkış yaptığı film olan Pandora’nın Kutusu ile seyircinin karşısına çıktı. Son dönemde ise Araf ve Tereddüt isimli filmlerle yolculuğunu sürdürdü.

 

PELİN ESMER
Genç ve yetenekli kadın yönetmenlerden biri olarak ön plana çıkan Pelin Esmer hem belgesel hem de uzun metraj filmleriyle seyircinin beğenisini kazanmayı başarıyor. Pelin Esmer Gözetleme Kulesi ile seyirciden büyük takdir topladı. Son filmi “İşe Yarar Bir Şey” ile Tallinn’den önemli bir ödül kazandı. 
 

ONUR ÜNLÜOnur Ünlü’yü uzun seneler boyunca genelde edebiyat dergilerinde,” Ah Muhsin Ünlü” mahlasıyla yazdığı şiirlerle tanıdık.
Filmografisine baktığımızda İtirazım Var, Polis, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Cingöz Recai Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, Beş Şehir gibi önemli projeleri görebiliyoruz. 
 

EMİN ALPERSinemayla alakalı doğrudan bir üniversite eğitimi almadığı için onu “alaylı” yönetmenler statüsünde değerlendirmek gerekiyor. Çeşitli kısa film denemelerinden sonra ilk uzun metraj çalışması olan Tepenin Ardı ile seyirciye kendini tanıtmış oldu. Yönetmen daha sonra Abluka ve Kelebekler filmiyle film üretme yolculuğuna devam etti.

 

ZEKİ DEMİRKUBUZ
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Zeki Demirkubuz, sinemaya C Blok filmiyle adım attı. Bu filmi; Masumiyet, Üçüncü Sayfa, Yazgı, İtiraf, Bekleme Odası, Kader, Kıskanmak, Yeraltı, Kor, Bulantı gibi filmler takip etti. Kimi filmlerinde bizzat oyuncu olarak karşımıza çıktı. Örneğin Bekleme Odası’nda filmin baş karakteri olan Ahmet’i bizzat kendisi canlandırdı. Genel anlamda Dostoyevski’den çok etkilendiğini pek çok filminde görebilmek mümkün. Bazı eleştirmenlere göre son dönemlerde kendini pek aşamadı ve hala Masumiyet düzeyinde bir film çekemedi. Buna rağmen filmlerinin neredeyse tamamı çeşitli festivallerden ödülle dönmeyi başardı. Bir dönem Yeşilçam’da Zeki Ökten’in asistanlığını da yapan Zeki Demirkubuz, Türk Sineması’nın kesinlikle en nevi şahsına münhasır yönetmenlerinden birisi olarak kabul görüyor.

 

NURİ BİLGE CEYLAN
En başta Cannes olmak üzere pek çok uluslararası ödülün sahibi olan Nuri Bilge Ceylan, çektiği her filmiyle gündem oluyor. Nuri Bilge Ceylan sinemaya bir arkadaşının kısa filminde oynayarak dahil oldu. Bu kısa film, ona önemli bir set deneyimi kazandırdı.
Genel anlamda fotoğrafa karşı özel bir eğilimi olan NBC, o dönemlerde ilk kısa filmi olan Koza’yı çekti. Filmde kendi anne babasını oynatmayı tercih eden Ceylan, ilk kısa filmiyle Cannes’da yarıştı ve kısa film alanında en büyük ödülün sahibi oldu. Bu filmi peş peşe çektiği uzun metraj filmler izledi. İklimler, Uzak, Mayıs Sıkıntısı, Kasaba, Üç Maymun, Kış Uykusu, Bir Zamanlar Anadolu’da ve Ahlat Ağacı gibi enfes filmlere imza atmayı başardı.
 

ÇAĞAN IRMAKBabam ve Oğlum ile mütevazi bir bütçeyle bile ne kadar başarılı bir film çekilebileceğini hepimize kanıtlamıştı. 7’den 77’ye hepimizi ağlatan Babam ve Oğlum filminde, belki de herkes kendi yaralarından bir izle karşılaştı. Çağın Irmak’ın ürettiği diğer filmler arasındaysa Unutursam Fısılda, Çocuklar Sana Emanet, Prensesin Uykusu, Ulan, Tamam mıyız, Benim Adım Feridun ve Karanlıktakiler ön plana çıkıyor.


YILMAZ ERDOĞANOyunculuğunun yanı sıra yönetmenlikte de sesini duyuran Yılmaz Erdoğan, başta; Vizontele, Organize İşler, Kelebeğin Rüyası, Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü? Gibi filmleriyle Türk sinemasında yer edinmeyi başardı.


MURAT ŞEKER1991'de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne girdi. 3 yıl burada eğitim gördükten sinema aşkı baskın geldi ve Mimar Sinan Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü'ne geçti. 1992'den itibaren belgesel ve dizi filmlerde prodüksiyon sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Çalıştığı yönetmenler arasında Osman Seden, Yusuf Kurçenli ve Hüseyin Karakaş bulunuyor. Yönetmen Murat Şeker, Andrey Tarkovsky'nin İz Sürücü filmi Şeker'e yönetmen olma kararı verdirdiğini belirtiyor. Çocukken de Orson Welles'in Dava adlı filmini izlemiş ve filmden etkilenmiştir. Yönetmenin; Çakallarla Dans serisi, Deliormanlı, Aşk Geliyorum Demez, Aşk Tutulması gibi önemli filmleri bulunuyor.


BONUS

GELECEK VAAT EDEN YÖNETMEN

EMRE BAHADIR ÇIRAKOĞLUGenç yaşına rağmen birçok yapımın rejisinde yer alan yönetmen Emre Bahadır Çırakoğlu, kariyerine emin adımlarla devam ediyor. Kariyerine televizyonda başlayarak; bugün birçok önemli filmde ve dizide yönetmen yardımcılığını yapan Çırakoğlu, çağa ayak uydurarak dijitalde de önemli işlere imza atıyor. Türkiye’nin ‘’ilk interaktif dizisi’’ olan, başrollerini Sarp Bozkurt ve Deniz Işın’ın paylaştığı ‘’Eee Sonra?’’ adlı dizinin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlenerek kariyerinde önemli bir adım attı. Son olarak bir Youtube projesi ‘’N Kuşağı’’ adlı dizinin yönetmen koltuğuna oturarak sektörde adından sıkça bahsettirmeye devam ediyor. Yönetmen Emre Bahadır Çırakoğlu, Türkiye’nin ‘’Gelecek Vaat Eden Yönetmenleri’’ arasında adını sağlamlaştırdı.