sinema port logo sinema port  logo

BİZİ TAKİP EDİN

Film Haberleri 04 Aralık 2023

Ahmet Kural Başrollü "Efsane" Filmi için Efsane İnşaat: 30 Kişilik Ekip Evi Yeniden Yaptı!

Aytaç Medya'nın yapımcılığını üstlendiği, senaryo ve yönetmenlik koltuğunda Selçuk Aydemir'in oturduğu "Efsane" filmi için 5 haftalık titiz bir çalışma yapıldı. Çorum'un Kargı ilçesinde gerçekleştirilen çekimler için mekanlar yeniden inşa edildi.
 
Ahmet Kural, Cengiz Bozkurt, Serdar Gökhan, Şinasi Yurtsever, Ayhan Taş, Sadi Celil Cengiz, Elif Ongan, Cemile Canyurt, Rojhat Özsoy, Tuana Tezsay, Devrim Saltoğlu, Ferhan Vural, Burcu Gönder gibi başarılı oyuncuların yer aldığı Efsane filmi için inşaat mühendisleri plato kurdu. Yılın en iddialı komedi filmi olan Efsane için sanat ekibi titiz bir çalışma yürüterek köy evi, köy meydanı, ahır ve yayla evi inşa etti. Medeniyetler şehri Çorum’un tarihi dokusu korunduğu plato inşaatında 30 kişilik ekip 5 hafta süren titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Kurulan plato sinemaseverlere görsel bir şölen yaşatacak.


İşler Güçler, Kardeş Payı, Çalgı Çengi, Düğün Dernek ve Ailecek Şaşkınız gibi projelerde birlikte çalışan yönetmen Selçuk Aydemir ve oyuncu Ahmet Kural, Efsane filmiyle bir kez daha bir araya geldi. Ahmet Kural filmde, gizli yoğurt tarifini aile mensubu birine devretmesi gereken dedelerinden tarifi almaya hak kazanmak için mücadele eden ikiz kardeşler Sadık ve Özgür'e hayat verdi.
 
Filmin Konusu 
Çorum’da yaşayan Sadık ve ailesi binlerce yıllık aile geleneği olarak yoğurtçuluk yapmakta, yoğurtlarının lezzeti ve şifasıyla bilinmektedirler. Bu efsane yoğurdun sırrı ise ailenin en büyüğü olan Dede tarafından saklanmakta ve yoğurtları o yapmaktadır. Ancak bir yaz günü dedenin evinin çatısına kar yağması her şeyi değiştirecektir… Efsaneye göre sırra sahip olanın çatısına yaz günü kar yağarsa o sır başkasına aktarılmalı, aileden başka birine el verilmelidir. Eğer verilmezse, ailenin başına büyük felaketler gelecek ve helak olacaklardır. Bir an önce el verilmesi için Yoğurtçuoğlu ailesinin tüm fertleri bir araya gelmelidir. Buna Sadık’ın İstanbul’da yaşayan ve ailesiyle görüşmeyen ikiz kardeşi Özgür’de dahildir. İkiz kardeşler Sadık ve Özgür binlerce yıldır nesilden nesile aktarılan efsane yoğurdun sırrını Dede’lerinden alabilmek için amansız bir mücadeleye girişeceklerdir.

7 bin yıllık yoğurdun sırrını bulmak için yola çıkan Efsane filmi Şubat 2024'te vizyona girecek.

Kübra KarasuKAPAT

KAPAT