logo logo

BİZİ TAKİP EDİN

Haber 03 Temmuz 2023

Disney Plus Yerli Yapımları Kaldırınca Ortalık Karıştı: İlk Tepki Armağan Çağlayan ve Şahan Gökbakar'dan!

Disney Plus, 1 Temmuz'da büyük bir değişiklik yaparak platformdaki orijinal Türk yapımlarını kaldırdı. Bu değişiklik Türkiye'deki kullanıcılar, oyuncular, yönetmenler başta olmak üzere birçok kişinin tepkisini çekti. Bu ani değişikliğin ardından teknik bir aksaklık veya kullanıcıların deneyimlediği sorunlar olduğu iddia edildi. Fakat anlaşılan durum öyle değildi ve şu anda çekimi devam eden/yayınlanması planlanan içeriklerin ne olacağı ise belirsizliğini koruyor.

Aslında tüm bu olaylar Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA) Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret içeren bir paylaşım yapmasıyla başladı. Bu paylaşım sonucunda Atatürk dizisi nedeniyle Disney Plus'a karşı bir linç kampanyası başlatıldı ve ardından Türkiye'deki orijinal Türk yapımlarına ABD'den erişim engeli getirildi. Bir gün sonra da orijinal Türk dizi ve filmleri platformdan kaldırıldı. Bu durumun ardından Atatürk belgeselinin yapımının durdurulacağı ve platformda yayınlanmayacağı iddia edilmişti. Fakat Disney Plus Türkiye, dün yaptığı paylaşımla belgeselin yayınlanacağını açıklasa da gelen tepkilerde azalma olmadı.

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN: PARAMIZI İADE ALABİLECEK MİYİZ?

Bu duruma tepki gösterenlerden biri de gazeteci Armağan Çağlayan oldu. Çağlayan, sosyal medya hesabından Disney Plus'ın hesabından açıklanan üyelik ücretinin iki katını kredi kartından çektiğini belirterek platforma tepkisini dile getirdi. Aynı zamanda, yerli içeriklerin neden kaldırıldığı, orijinal Disney içeriklerinin devam edip etmeyeceği ve kullanıcıların ödedikleri paraların iade edilip edilmeyeceği gibi soruları da sordu.ŞAHAN GÖKBAKAR: BOB IGER BEY'İN ALDIĞI KARARLA STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPMIŞLAR

Bu ani karara sessiz kalmayan oyuncu Şahan Gökbakar da Disney Plus'ın orijinal yerli yapımları platformdan kaldırmasına tepki gösteren bir diğer isimdi. Recep İvedik serisinin yedinci filminin platformdan kaldırılmasını da tepkiyle karşılayan Gökbakar, bu kararı yanlış bulduğunu belirterek seyircisinden özür diledi. Gökbakar, Disney Başkanı Bob Iger'ın aldığı kararla strateji değişikliği yapıldığını ve birçok ülkede yerel içeriklerin platformdan kaldırıldığını ifade etti. Ayrıca, Disney Plus Türkiye yönetiminin de bu karardan dolayı üzgün olduğunu belirtti. Disney Plus ile anlaşma imzalayan isimlerden biri olan ünlü komedyen,  5 yıl boyunca sadece Disney'de yayınlanmamak ve seyirciden uzak kalmak gibi bir kararın kabul edilemez olduğunu da ifade etti.Şahan Gökbakar'ın da açıklamasıyla Disney Plus'ın ani hareketinin teknik bir aksaklık yerine bilinçli verilmiş bir stratejik karar olduğu ve Disney Plus Türkiye'nin de bu kararı onaylamadığı anlaşılıyor. Türk kullanıcılar, Disney Plus yönetiminden bir açıklama bekliyor.

Kübra Karasu