logo logo

BİZİ TAKİP EDİN

Haber 10 Kasım 2023

Hollywood'da Oyuncuların 100 Günü Aşan Grevi Sona Erdi!

Hollywood'da setleri aylardır durduran ve 118 gündür devam eden SAG-AFTRA grevi anlaşmanın sağlanmasıyla bugün sona erdi.

Hollywood'da grev sezonu sona erdi! 118 gün süren mücadele sonrasında SAG-AFTRA ile Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) arasında, önümüzdeki aylarda çekimlerin yeniden başlamasını sağlayacak bir anlaşma gerçekleşti. Her iki tarafın da ödün vermek zorunda kaldığı bu süreç, prodüksiyon zaman çizelgeleri, ödül sezonu ve pazarlama üzerindeki etkileriyle, oyuncuların haklarının korunmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. SAG-AFTRA'nın son grevi, AFTRA ile birleşmeden önce 2000 yılında 182 gün sürmüştü.

SAG-AFTRA Üyelerine Finansal Avantajlar

SAG-AFTRA'nın üyelerine yaptığı resmi açıklamada, sektörde demokratikleşmeyi teşvik edecek bir dizi hüküm oluşturulduğu belirtildi. Bunlar arasında, standartın üstünde asgari ücret artışları bulunuyor ve bu, oyunculuğun SAG-AFTRA üyeleri için daha ekonomik bir meslek haline gelmesini sağlamaya yardımcı olacak. Fakat bu, Hollywood'un yıldız isimlere daha büyük paralar teklif edeceği anlamına gelmiyor; bu madde yapımcıların çalıştığı tüm oyunculara hak ettikleri eşitliği vermek zorunda olacakları anlamına geliyor. 

Açıklamada ayrıca, oyuncuların Netflix, Prime Video, Hulu, Apple TV+, Max ve Paramount+ gibi dijital hizmetlerinde filmlerinin ve televizyon yapımları için mali tazminat kazanmalarını sağlayacak dijital platform katılım bonusları da yer alıyor. Dijital platformlar için yeni madde olarak filmlerinin ilk sinema gösterimlerinden sonra dijitalde yayınlanması da eklendi.

Yapay Zeka Tehditlerine Karşı Oyuncular Korunuyor

Yapay zeka araçlarına karşı koruma sağlayan SAG-AFTRA anlaşması, oyunculara dijital benzerliklerinin kullanımı üzerinde daha fazla söz hakkı tanıyor. SAG-AFTRA'nın Sendika Başkanı Fran Drescher CNN'e yaptığı açıklamada, önceki sözleşmenin yapımcıların her şey için izin istemelerini gerektirmediğini, ancak şimdi her şey için izin istemek zorunda olduklarını belirtti. 

Yapım ve Pazarlama Yeniden Hareketleniyor

Yeni bir anlaşmanın müzakere edilmesi, grev nedeniyle durdurulan prodüksiyonların devam etmesine artık izin verecek. Çekim aşamasında olan Mission: Impossible - Dead Reckoning Part Two, Gladiator 2, Beetlejuice 2, Clint Eastwood'un Juror #2 ve Deadpool 3 gibi yaklaşan filmler, üretimlerine devam edebilecek. 

Kübra Karasu