sinema port logo sinema port  logo

BİZİ TAKİP EDİN

Haber 03 Kasım 2023

Kinostar ve Cinedex'ten Türk Yapımcıları Zarara Uğratacak Anlaşma!

Avrupa'daki Türk sinema sektörünü sarsan yeni bir gelişme, yapımcıların haklarını ve gelirlerini ciddi şekilde tehdit ediyor. Kinostar ve Cinedex isimli iki dağıtım şirketinin, Almanya'nın 600 salonluk sinema zinciri ile yaptığı anlaşma, Türk filmlerinin Avrupa'da vizyona giriş şartlarını olumsuz etkiliyor.

Bu anlaşma gereğince, eğer bir Türk filmi başka sinema gruplarında başarı gösterirse, sinema zinciri dağıtım haklarını üstleniyor ve bunun karşılığında yapımcılara ödenen payı %47'den %43'e indiriyor. Fakat daha da kötüsü eğer yapımcılar filmlerini direkt olarak sinema zincirine sunarsa, bu pay doğrudan %40'a düşüyor. Türk yapımcıların kâr marjı, vergiler ve dağıtım şirketlerinin payları düşüldükten sonra %15-%20'ler seviyesine geriliyor. Böylelikle, Türk yapımcılar için artık filmlerini Avrupa'da vizyona sokmasının herhangi bir kazancı kalmıyor.

Fakat Kinostar ve Cinedex varlık gösterdikleri 600 salonluk yayın ağından bahsederken, anlaşmanın uygulama detaylarından söz etmiyorlar. Özellikle eleştiri konusu olan nokta ise, iki şirketin de anlaşma imzaladığı sinema zinciri Türk filmlerini haftanın sadece perşembe, pazartesi ve salı günleri "tek seans" şeklinde gösterime sokması. Bu durum, hafta sonları Türk filmi izlemek isteyen Avrupa'daki seyircileri sinemalardan mahrum bırakıyor. İki dağıtım şirketi de bir filmin izleyiciyle buluşacağı en kötü şartları hem Türk yapımcılarına hem de Türk izleyicilere sunmuş oluyor.

Bu şartları ise sadece AF Medya kabul etmedi. Bu anlaşma sektördeki diğer Türk yapımcılar ve dağıtımcılar için de alarm zillerinin çalmasına neden oluyor. Yüzlerce sinemanın haftada sadece üç gün Türk filmlerine ev sahipliği yapması, Avrupa'lı izleyicilerin Türk filmlerine erişimini de engelliyor.

 Mevcutta sadece Avrupa'ya dağıtım yapan 3 şirketten 2'sinin böyle bir anlaşma yapması hem Türk sinema sektörünü hem Türk yapımcıları kötü etkileyecek. Bu koşullar altında, Avrupa'ya film dağıtan Türk yapımcılarının, filmlerinin hangi gün ve hangi seansta gösterileceğini yakından takip etmeleri ve gerektiğinde seslerini yükseltmeleri gerekiyor. Zira sinema seyircisinin de dağıtım şirketlerinin insafına terk edildiği bu pazarda, Türk sinemasının hak ettiği değeri görmesi ve yapımcıların emeğinin karşılığını alması daha da güçleşmiş durumda.