sinema port logo sinema port  logo

BİZİ TAKİP EDİN

Film Haberleri 16 Kasım 2023

Ridley Scott, "Gladyatör" Filminde Joaquin Phoenix'in Karakterini Kötü Olarak Görmediğini Açıkladı

Yönetmen Ridley Scott, Joaquin Phoenix'in Joker rolünden sonra en unutulmaz kötü karakter performanslarından birine imza attığı Gladyatör filmindeki Commodus karakterini asla bir kötü adam olarak görmediğini açıkladı.

Deadline ile yine Joaquin Phoenix başrollü yeni filmi Napoleon'u tanıtmak için yaptığı röportajda Ridley Scott, Phoenix'in Gladyatör'de canlandırdığı Commodus’un trajik geçmişinin onu, Russell Crowe’un canlandırdığı Maximus kadar kurban haline getirdiğini ifade etti. Scott röportajda, Commodus karakterini uzun süre analiz ettikten sonra, onun kökenini ve motivasyonunu anladığını belirtti:

"Gladiator'deki en sempatik karakter olarak görüyorum onu. Bir babanın ihmalinin ürünüydü, taparcasına sevdiği bir baba. Sonra filmin bir noktasında babası, 'Seni daha da ihmal edeceğim. Sen Roma'nın prensi olmayacaksın.' diyor. Ve yaşlılıkta babası mutlak bir şeye ihtiyaç duyar ve bu yüzden oğlunun önünde diz çöküp af diler. Bu ölümcül bir hataydı çünkü oğlu babasının bu tür samimi bir konuşma yaptığını hiç görmemiştir. Bu yüzden onu boğar. O andan itibaren, bence Joaquin filmin en sempatik kişisiydi. Babasının yarattığı şeylerin doğasından ne çıktıysa, ne yapıldıysa oydu..."Gerçekten de Gladyatör filmi boyunca, Commodus’un eylemlerinin Maximus’a yönelik olmayan farklı bir acıdan kaynaklandığını görmek mümkün. Aynı zamanda, bu tür bir yorum, bir hikayeye daha zengin bir bakış açısı kazandırabilen unsurları daha yakından inceleyebilmeniz için bu tip filmleri sinema klasikleri haline getiriyor. Sinema gerçek hayatta da karşımıza çıkan bazı karakterlerin neden böyle olduklarını insanlara anlatabilmenin en etkileyici yollarından biri.

Ridley Scott ilk filmiyle hafızalara kazanınan Gladyatör 2 için çalışmalara başladı. Önümüzdeki yıl vizyona girecek film, ilk film kadar büyük ölçekte olacak. Yeni filminin oyuncu kadrosunda Paul Mescal, Denzel Washington, Pedro Pascal, Fred Hechinger, Joseph Quinn, May Calamawy, Connie Nielsen, Derek Jacobi ve Peter Mensah gibi yıldız isimler yer alıyor.

Kübra Karasu