sinema port logo sinema port  logo

BİZİ TAKİP EDİN

Film Haberleri 26 Ekim 2023

Yarın Vizyona Girecek Hayao Miyazaki İmzalı "Çocuk ve Balıkçıl" Filminden Türkçe Altyazılı Fragman!

Büyük bir gizlilikle duyurulan ve hiçbir fragman ya da tanıtım malzemesi yayınlanmadan Japonya'da vizyona giren Studio Ghibli yapımı "The Boy and the Heron" filminden Türkçe altyazılı fragman yayınlandı.

Büyük usta Hayao Miyazaki'nin yeni yönetmenlik deneyimi olarak karşımıza çıkacak ve bir süre "How Do You Live?" adıyla bilinen bu yeni film, yaklaşık on yıl boyunca hazırlık aşamasında kaldı. Filmin 1937 yılında Genzaburo Yoshino tarafından yazılan aynı adlı romandan esinlenildiği biliniyor. Miyazaki, Spirited Away, Kiki's Delivery Service ve Howl's Moving Castle gibi en ikonik ve sevilen filmlerin arkasındaki isim.

Yılın en çok beklenen animasyon filmi, büyük usta Hayao Miyazaki’nin on yıl aradan sonra sinemaya muhteşem dönüşünü sergileyecek. Toronto Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen Çocuk ve Balıkçıl, İkinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor ve küçük Mahito’yu konu alıyor. Annesini kaybeden Mahito, alelacele babasının yanına taşraya taşınmak zorunda kalır. Burada terk edilmiş bir kulenin civarında oynarken, gri bir balıkçıl kuşu sürekli karşısına çıkar. Kısa süre sonra hiçbir şeyin aslında göründüğü gibi olmadığını anlar. Büyümek ve yas tutmak hakkında derinlikli bu fantezi, Miyazaki’den beklediğimiz üzere muhteşem bir görsel dünya, olağanüstü renkler ve sürekli canlı tutulan gizemler içeriyor. Yedi yılda tamamlanan filmin tamamı 60 kişilik bir ekip tarafından elle çizildi.

Çocuk ve Balıkçıl, 14 Temmuz'da Japonya'da vizyona girdi ve açılış hafta sonunda 1.83 milyar yen (13.2 milyon dolar) hasılat elde ederek, stüdyonun neredeyse kırk yıllık tarihindeki en büyük açılışı gerçekleştirdi. Film Türkiye'de ise yarın (27 Ekim) sinemalarda izleyiciyle buluşacak.

Türkçe Altyazılı Fragman

Kübra Karasu