Bizi Takip Edin

KDV İnecek, Dertler Bitecek mi?

IP-PLATFORMLAR-SINEMANIN-SONUNU-MU GETIRIYOR

Film Haberleri

KDV İnecek, Dertler Bitecek mi?

Sinemalar, izleyici’sini IP platformlara mı kaptırıyor?

Tüm Dünya’da şifreli ve kişiye özel yayıncılığın kullanıcısı her geçen gün artıyor. Bu platformların başında gelen Netflix ise Türk izleyicisinin ilgisini arttıracak girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Netflix’in Türkiye Ofisi, 2021 yılı Türk yapımı projelerini tanıttı. Listede Türkiye’nin en sevilen, en gözde, en popüler oyuncularının olduğu birbirinden iddialı film ve diziler vardı. Aralarında Ezel Akay gibi yapımcı ve senaristlerin de olduğu filmlerin sinemadan önce Netflix’te yayılanacak olmaları sosyal medyada “beyaz perdenin sonu geldi” yorumlarının yapılmasına sebebiyet verdi.

Etkili Projelerin Sinema Salonlarında Yayınlanma Önceliği Bitiyor mu?

Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de sinema izleyici sayısı rakamları gün geçtikçe düşüyor. Bunun en önemli sebebi olarak dijital platformların ve ev sinema teknolojilerin gelişmiş olması gösteriliyor. Öte yandan Mart ayından bu yana yaşadığımız pandemi de sinema sektörüne büyük bir darbe vurdu.

Geçtiğimiz ay Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) sinema salonu işletmelerinin zor durumunu ortaya koyan bir açıklama yayınladı. SİSAY Genel Sekreteri Fevzi Genç tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’deki 2.400 adet sinema salonuna sahip 480 sinema salonu işletmecisi 2019 yılını zararla kapattı. Korona döneminde iyice geliri düşen salon işletmecileri eğlence vergisi ve KDV uygulamalarının sinema salonları için kaldırılmasını talep etmişti.

Salgın döneminin etkilerini azaltmak için bu talep ve uygulama önemli olabilir. Ancak, sinema salonlarını yaşatmak için yeterli mi? Yine Fevzi Genç’in açılamasına göre Türkiye’deki mevcut sinema salonlarının %20’si kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Buradaki tek sorumlu yaşadığımız korona salgını olabilir mi peki?

Sinemaport olarak, Pek çok yapımcı ile yaptığımız görüşmede SİSAY’a ciddi eleştiriler olduğunu gözlemledik. Sinema Salonu İşletmecilerinin resmi olarak devlet nezdinde tek derneği olan SİSAY’ın geçtiğimiz günlerde Kültür Ve Turizm Bakanı Yardımcısı  ve Sinema Genel Müdürü ile yapılan toplantıda yalnızca KDV indirimini gündeme taşıması büyük tepki çekti. Sektör, “Derneğin  içerik üretimine teşvik verme, yapımcıları sinemaya yönlendirme yerine KDV peşine düşmesi, gerek sinema salonu işletmecilerini gerekse yapımcıları memnun edememiş ki Netflix sinemaya girmeden 10 proje açıkladı.” sesleri yükselmeye başladı.
Sinema salonu işletmecileri ise “Sinemaya kimse gelmiyor eğlence vergisi düşse, KDV – %1 olsa ne olur ; komedi resmen!” olarak tepkilerini dile getiriyor.

Sinemanın geleceği kafaları meşgul ederken, IP platformların yaygınlaşması sektöre ayrı bir dinamizm kazandırıyor demek de yanlış olmaz. Beyaz cam ve beyaz perdenin birbirinden ayrı olan lezzeti umarız bu kazanç yarışının kurbanı olmaz.

Netflix dışında, BluTV, Puhu TV, Dijiturk gibi platformlara Ocak ayında Acun Ilıcalı’nın dijital platformu Exxen’de dahil olacak.

 

Sinema Port'taki tüm içeriklerin, haberlerin eklendiği içerik yöneticisi profildir.

Yorum yapmak için tıklayın
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla : Film Haberleri

En Üste
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x