Bizi Takip Edin

Netflix Kore Dizileri ve Kpop Kültürü ile Birlikte Büyüyor!

Blackpink-Netflix

Haberler

Netflix Kore Dizileri ve Kpop Kültürü ile Birlikte Büyüyor!

Netflix büyümesine büyük katkı sağlayan Kore dizileri ve Kpop kültürü Amerikalıları da kendine hayran bıraktı.

Netflix, Kore dizileri Kpop kültürü ilginç biçimde birbirine fayda sağlayarak tüm dünyada büyümeye devam ediyor. Yayımlanmak adına pek çok Kore dizisi ve filmi Netflix’e yönelirken, 190 ülkede hizmet veren Netflix Kore pop kültürünün yayılması için de önemli bir araç haline geliyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Güney Kore yapımlarına olan ilgi ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Özelikle Covid-19 salgını ile evlere hapsolan kitleler Netflix’in uygun aboneliği ile Kore dizileri ve Kpop kültürü ile tanışmış oldular. Bu sayede birçok Amerikalı evde geçirmek zorunda kaldığı zaman diliminde, Kore kültürünün hayranı oldu.

Hallyu nedir?

Hallyu tam kelime anlamıyla Kore Dalgası demek. 90’lardan bu yana sanayileşme ve kent merkezlerine göçlerin yaşandığı Güney Kore’nin gelişim ile de paralel olarak büyüyen bir ekol bu. 2000’li yıllarda internet, sosyal medya ve Youtube ile tüm dünyaya yayılan Hallyu, günümüzde de Netflix ile yayılımını sürdürmeye devam ediyor. Hatta durum o kadar önem kazandı ki, Kore Kültür Bakanlı geçtiğimiz Mayıs ayında “Hallyu Departmanı” kurduklarını açıkladı.

Netflix Büyüyor!

Netflix, yatırımcılara yazdığı bir mektupta, Amerika dışındaki yeni ücretli müşterilerinin yaklaşık yarısının Asya Pasifik bölgesinden, özellikle de Japonya ve Güney Kore’den geldiğini duyurdu. Tam da bu yüzden Netflix Kore pop kültürünü Kore dışında daha erişilebilir hale getirmedeki rolünü göstermeye çok hevesli görünüyor.

Bu sebeple Netflix, 2019’un sonlarından bu yana, Kore şovlarına erişim için CJ ENM / Studio Dragon ve JTBC gibi Kore’nin büyük stüdyolarıyla yatırımları artırdı ve çok yıllı içerik ortaklıkları kurdu. Yerel içerik oluşturuculardan 70’den fazla Kore yapımı şov, dünya çapında Netflix markalı orijinaller olarak yayınlandı ve 31 altyazılı dilde ve 20’den fazla dublajlı dilde mevcut.

Bu ay Netflix, Billboard 100’deki en yüksek listeye sahip Koreli kadın oyuncu hakkında Black Pink: Light Up The Sky adlı orijinal belgeseli yayınladı. Grubun How You Like That adlı son müzik videosu, en çok izlenen video olarak tüm zamanların YouTube rekorunu kırdı. Video 24 saatlik süre zarfında 86,3 milyon görüntülemeye ulaştı.

Kpop gruplarının Netflix’e sağladığı büyüme sonucu, Güney Kore internet ağ kullanımı konusunda “Netflix yasası” revizyona gitti. Güney Kore hükümeti Mayıs ayında yabancı şirketler de dahil olmak üzere tüm içerik sağlayıcıların yerel internet servis sağlayıcıları ile ağ maliyet yükünü paylaşmasını şart koştu.

Kaynak: Koregazisi.com

Avatar

Sinema Port'taki tüm içeriklerin, haberlerin eklendiği içerik yöneticisi profildir.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla : Haberler

En Üste