Bizi Takip Edin

Oyuncu Castlarında Haksız Rekabet Ve Tekelleşme: “Cast Direktörü & Menajer”

Dizi Haberleri

Oyuncu Castlarında Haksız Rekabet Ve Tekelleşme: “Cast Direktörü & Menajer”

Dizi ve sinema sektöründeki cast skandalı devam ediyor.

Daha önce defalarca dile getirdiğimiz cast direktörlerinin aynı zamanda menajerlik yapmasından doğan dizilerdeki haksız rekabet ve tekelleşme, pandemi sürecinde de hız kesmeden devam ediyor.
Sinemaport ailesi olarak konunun peşini bırakmayacağımızı, takipçisi olacağımızı ve gündemden düşmesini engelleyeceğimizi dile getirmiştik. Konuyla ilgili haberlerimize ulaşmak için tıklayın.

Ülkemizde bu kadar çok insan oyuncu olma hayaliyle ajanslara ve menajerlere başvururken, sektöre adımını atmış emekçi oyuncular setten sete koşarken cast direktörlerinin eşit, tarafsız ve adil olması onların sektöre karşı vicdani bir borcudur.

Bu noktada cast direktörlerinin menajerlik yaparak taraf olması, eşitsizliği ve adaletsizliği doğururken etik anlayışıyla bağdaşmayacak bir durum yaratıyor.

Bu haksızlığı skandal boyutuna taşıyan durum ise tüm kamuoyu aktörlerinin bu duruma sessiz kalmasıdır. Herkes durumun bilincindedir ancak ne medya, ne sosyal medya, ne sendikalar, ne yapım şirketleri bu haksızlığa karşı kamuoyu oluşturmamakta engelleyici bir yaptırım fonksiyonu geliştirememektedir.
Bir kez daha altını çizerek söylüyoruz; Her cast direktörü kendisine gelen her oyuncu dosyasına eşit şans tanımalı kimseye öncelik vs imtiyazlar tanımlamamalıdır  Bu aynı zamanda menajerlik yapan bir cast direktörü için olanaksızdır

Cast seçimi işlerinin ivedilikle yürütülmesi gereken bir süreç olduğunu anlıyoruz fakat oluşan haksız rekabet koşullarının oyuncuları sadece belli başlı cast direktörlüğü yapan menajerlerle çalışmaya mecbur bırakan, piyasadan cast direktörlüğü kapamamış menajerlik şirketi ve ajansların da rekabet etmesini engelleyen bu gidişata sessiz kalmamız mümkün değil

Oluşan bu haksız rekabet koşullarının ve tekelleşmenin giderilmesi için başta bu işi yapan;

Bozdağ Yapım şirketinin birçok işinde Cast direktörlüğü yapan aynı zamanda menajerlik yapan Rabia Sultan Düzenli, Ay Yapım’ın birçok dizisinde  Cast direktörlüğü yapmasının yanında birçok oyuncunun menajerliğine devam eden  Nevra Genelioğlu, Med Yapım’ın farklı dizilerinde Cast direktörlüğü ile birçok oyuncunun menajerliği bir arada devam ettiren  Mehmet Suphi Ertansel , birçok dizinin Castını yapan menajer Tuncay Altunoğlu’nu, sonra da etik kurulu ve sendikaları göreve çağırıyoruz.

Sinema Port'taki tüm içeriklerin, haberlerin eklendiği içerik yöneticisi profildir.

Yorum yapmak için tıklayın
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla : Dizi Haberleri

En Üste
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x