Bizi Takip Edin

Sinema Sektörüne BKM ve Cinemaximum’dan Büyük Yara!..

Eleştiriler

Sinema Sektörüne BKM ve Cinemaximum’dan Büyük Yara!..

SinemaPort köşe yazarı Sinema Faresi çok konuşulacak ilk yazısını yayınladı!..

Herkese Merhabalar…
Bir senedir sektörü izliyorum, sektörü dinliyorum sürekli birileri çıkıyor sektörün kötü gidişatından bahsediyor.
2018 de bu kadar ciro vardı , 2017 de şu kadar ciro vardı 2019 da işler düştü her şey kötüye gidiyor.
Her şey kötüye gidiyor, gidiyor da sektörün kötüye gidişinin sebebi siz sinema sektörünün yöneticileri olabilir mi acaba ?
Dost acı söyler ya; Gelelim yıllarca Türkiye’de sinema sektörüne lokomotiflik yapan BKM ve BKM’ye karşı dik duramayan sinema yöneticilerine.
Bkm, Sinema Salonları ve Yapımcılar arasında mısır savaşları başlamadan önce ‘Organize İşler Sazan Sarmalı’ film projesine start verdi hemde Türkiye’nin en büyük bütçeli işi olarak tam 35.000.000 TL bütçe harcayarak. Yanlış duymadınız tam 35.000.000 TL
35.000.000 TL bu filmin neresine harcandı ben perde de 35.000.000 TL lik bir production göremedim o kısma hiç girmiycem, o kısım beni pek ilgilendirmiyorda. Beni ilgilendiren kısım şu;
Bütün filmler sinema salon sahipleri ile mısır savaşları içindeyken iki büyük film Recep İvedik ve Mahsum Kırmızıgül’ün Mucizesi tarihlerini değiştirdi. Şubat ayında yani Türk Sinema Sektörünün en çok bilet sattığı dönemde hiç bir rekabet kalmamışken 1 Şubat’ta BKM’nin 35.000.000TL lik projesi Organize İşler 2 sinemalarda yerini aldı.
İlk üç günde 923.663 kişiye ulaşan film ilk haftasında 1.496.857 gişe rakamıyla rekor kıran filmler arasına girdi.
Buraya kadar her şey normal! İnsanlar sinemaya gidiyor, sinema salon sahipleri mutlu herkes mutlu fakat mutlu olmayan biri var ki o da Organize İşler 2 sinema filmi için 35.000.000 TL harcayan yapım şirketi BKM.
Şubat’ın ikinci haftası bir gece netfilix’i açtık ki Organize işler 2 Sazan Sarmalı netfilix’te. Hiç bir reklam yapılmadan tıpkı korsan film sitelerine gece yüklenen filmler gibi sessiz sakin usulca netfilix’te yerini almış film.
Peki ne oldu? Açıkcası ben Sinemacıların bir araya gelip ciddi bir karar alıp Türkiye’de ki tüm sinema salonlarının o gece Organize işler 2 filmini vizyondan çıkarmasını bekledim.  Bekledim, bekledim ama hala bekliyorum dik duruşlu yöneticileri hala bekliyorum.
O gece tiwtter’da hep aynı tweet’leri gördüm sabah sinemaya gidip bir bilete 30-40 TL veren insanlar aynı şeyi söyledi ”BİZİ ENAYİ YERİNE KOYDUNUZ” Hadi BKM böyle bir hata yaptı. PEKİ SİZE SORUYORUM DEĞERLİ SİNEMA SALON YÖNETİCİLERİ, DEĞERLİ SİNEMA SEKTÖRÜNÜN YÖNETİCİLERİ SİZ İNSANLARIN SABAH BİLET ALDIĞI AKŞAM NETFLIX’de FİLMİ GÖRÜP KENDİLERİNİ ENAYİ YERİNE KOYMALARINA NASIL İZİN VERİRSİNİZ.
Nasıl izin verdiniz bilmiyorum, bildiğim ve gördüğüm tek şey koca sinema sektörünün dijital film platformuna yenilişiydi.
Gördüğüm tek şey, Bir yapımcının ve Sinema Salon Sahiplerinin el ele verip insanlardan sinemayı soğutmasıydı.
Peki sektörde bu kadar güçlü olan yılda 8-10 film üreten BKM bu kadar büyümesine vesile olan sinema sektörüne bunu neden yaptı ?
Tek bir ihtimali var; 35.000.000 TL harcadığı filmin parasını çıkarabilmek için. Çünkü filmin toplam hasılat rakamı 54.842.530 TL Bkm bu işten zarar edecekti. Film vizyondayken Nexflix’e satmazsa.
Bir Allah’ın kulu çıkıpta Sn. Yılmaz ERDOĞAN’a neden 35.000.000 TL ye film çekiyorsun bunun bedelini tüm sinema sektörü mü ödeyecek demedi mi? Dememişler demek ki film hem netflix’te ücretsiz yayınlanırken hemde aylarca sinemalarda yerini aldı.
Yazık, şimdi tüm sektörün dilinde aynı cümle var; Sinemanın yeri ayrı, insanlar sinemayı özleyecek, netflix bir sinema olamaz, amazon geliyormuş.
Lütfen dönün ve yaptığınız hatalara bakın. En büyük sinema grubundan en küçük sinema işletmesine 1 tane sinema salon sahibi çıkıpta BKM’ye madem netflix’le anlaştın filmini yayınlamıyorum diyemedi.
Merak ettiğim diğer bir konu; CJ Dağıtım yapımcılarla film dağıtım sözleşmesi yaparken filmin sinemalarda yer aldığı tarihten belirli bir süreye kadar hiç bir yerde yayınlanamaz maddesi sizin sözleşmelerinizde yok mu ? Bir dağıtımcı nasıl olurda filmi vizyondayken aynı anda netflix’e satışına izin verir ?
Bu Ne Perhiz Bu Ne Lahana Turşusu! CINEMAXIMUM
Tam bir fareyimdir, haberin kokusunu iyi alırım, haberi bulmak için kafamı sokmayacağım yer olmaz ama evet birazda pisliğimdir. Bazende haber gelir beni bulur.
Akşam saatleri oturdum Organize işler 2’yi kaleme alırken Cinemaximum’dan bir mail.
4 Gün 4 Seansla Bayramı Kutluyoruz.
O kadar mutlu oldum ki bir an dedim ki sinemalar bayram için özel izin aldı ve bayramda 4 gün 1’er seans film izliycez.
Mailin devamında şu yazıyor; Bayram boyunca ücretsiz sinema filmleri CINEMAXIMUM YOUTUBE KANALINDA!
Üstelik Youtube kanallarında yayınlayacakları bu filmler 2018 ve 2019 filmleri yeni filmler. Yeni diyorum çünkü daha korsan sitelerde olmasına rağmen 2017 den youtube da olmayan filmler var.
Sektörün en büyük sinema grubunun insanların üzerinde digital sinemayı silmek için planlar yapması gerekirken, insanlar her vizyonda olan filmin yorumlarının altına nasıl olsa netflix’e gelecek diye yorum yazarken. Bakın bir de YouTube kanalının canlı yayınında da film izleyebilirsiniz mi demek istiyorsunuz?
Çok merak ediyorum GERÇEKTEN CINEMAXIMUM BUNU SINEMA SEKTÖRÜNE NEDEN YAPIYORSUNUZ ?
Sinema Faresi – SinemaPort

Yorum yapmak için tıklayın
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla : Eleştiriler

En Üste
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x