Bizi Takip Edin

Webtoon Uyarlaması K-Diziler Dünya Listesinde!

webtoon

Haberler

Webtoon Uyarlaması K-Diziler Dünya Listesinde!

Webtoon, K-dizi yönetmen ve yazarları, TV izleyicisinin ilgisini çekebilecek denenmiş ve kabul görmüş içerik aradıkça popülerlik kazanıyor. Detaylar haberimizde!

Webtoon veya web çizgi roman, Naver ve Daum gibi büyük web portallarında okunabilen çevrimiçi çizgi romanlara verilen isim. Web ve “çizgi film” kelimelerinden türetilmiş.

Kore Yaratıcı İçerik Ajansı’nın (KOCCA) verilerine göre, yerel webtoon pazarının toplam değeri 2010’da 52.9 milyar won iken (48.3 milyon $) 2020 yılında 880 milyar won’un üzerine çıktı. Bu rakamın 1 trilyonu geçmesi bekleniyor.

Webtoon uyarlaması The Uncanny Counter reyting sıralamasında en üstte!

Jang Yi’nin Daum webtoon filmi “Amazing Rumor” dan uyarlanan OCN’nin “The Uncanny Counter” adlı filmi, kötü ruhlarla savaşan bir gruba katılan So-mun (Jo Byung-gyu) adlı genç bir çocuğu konu alıyor.

webtoon-3

En son bölümü ülke çapında yüzde 7,7 izlenme oranına ve kablolu yayın dramaları arasında en yüksek reytinge ulaştı. Analiz firması FlixPatrol’e göre, 29 Kasım’da Netflix’in Kore’deki günlük en iyi 10 listesinde 1 numaraya ulaştı.

webtoon

Sweet Home Netflix’te 1 numaraya ulaştı!

Netflix ayrıca Korece webtoon tabanlı içeriği de takip ediyor. Kim Kan-bi ve Hwang Young-chan’dan bir webtoon’un aksiyon uyarlaması olan korku dizisi “Sweet Home” 18 Aralık’ta prömiyerini yaptı. 25 Aralık’ta Netflix’in günlük akış listesinde zirveye, ABD listesinde ilk 3’e ulaştı. Cha Hyeon-su (Song Kang) adlı münzevi bir genç, yeni bir daireye taşınır ve vahşi canavarlara dönüşen insanlara karşı savaşmak için diğer komşulara katılır. Orijinal webtoon, dünya çapında 1,2 milyar görüntüleme elde etti. Uzmanlara göre televizyon dizilerinde korku ve fantezi unsurlarını işleme eğilimi yükseldi. Aynı zamanda izleyiciler webtoonlarda yaygın olarak bulunan tuhaflıkları kabul etme konusunda daha açık fikirli.

sweet-home

Eugene Investment analisti Lee Hyun-ji bir raporda webtoon pazarını şöyle yorumluyor, “Popüler webtoonlara dayanan diziler, izleyicileri oldukça kolay bir şekilde çekiyor ve TV prodüksiyon şirketleri de bundan istikrarlı bir kâr elde edebiliyor. Webtoonların fikri mülkiyetinden para kazanmak gelecekte daha aktif hale gelecektir”

Kaynak: Koregazisi.com

 

Avatar

Sinema Port'taki tüm içeriklerin, haberlerin eklendiği içerik yöneticisi profildir.

Yorum yapmak için tıklayın

Daha Fazla : Haberler

En Üste