logo logo

BİZİ TAKİP EDİN

Haber 14 Kasım 2021

‘’Uluslararası En İyi Film Oscarı’’nda Aday Sayısı Rekoru Kırıldı!

94. kez düzenlenecek olan Akademi Ödüllerinde, Uluslararası En İyi Film kategorisinde yarışacak filmlerin sayısı rekor kırdı.

94. Akademi Ödülleri'nde, Uluslarası En İyi Film kategorisinin ilk turunda toplam 93 film yarışacak. Rekor sayıda ülkenin başvuru yaptığı kategorinin bir önceki aday film sayısı 53'tü. Akademi üyeleri ilk turda bu sayıyı 15 filme indirecekler. İkinci turun sonunda ise beş filmlik resmi aday listesi açıklanacak. 

Gösterimler, çevrimiçi olarak düzenlenecek. Akademi, her filmin yeterli sayıda üye tarafından izlenmesi için beşer kişilik izleme grupları oluşturuyor ve her grup 18 film seyrediyor. Her üye seyrettiği filmler içinden 12 tanesi oylamak zorunda. 10 Aralık'ta başlayacak ilk tur oylamaları, 15 Aralık'ta sona erecek. 15 filmlik ilk tur listesi 21 Aralık'ta açıklanacak.

Türkiye’den bu kategoride Semih Kaplanoğlu imzalı ‘’Bağlılık Hasan’’ ülkemiz adına yarışacak.




Ülkelerin adayları ise şöyle:

Almanya: “I’m Your Man,” Maria Schrader
Arjantin: “The Intruder,” Natalia Meta
Arnavutluk: “Two Lions to Venice,” Jonid Jorgji
Avustralya: “When Pomegranates Howl,” Granaz Moussavi
Avusturya: “Great Freedom,” Sebastian Meise
Azerbaycan: “The Island Within”, Ru Hasanov
Bangladeş: “Rehana,” Abdullah Mohammad Saad
Belçika: “Playground,” Laura Wandel
Bolivia: “The Great Moment,” Kiro Russo
Bosna Hersek: “The White Fortress,” Igor Drljaca
Brezilya: “Private Desert,” Aly Muritiba
Bulgaristan: “Fear,” Ivaylo Hristov
Butan: “Lunana: A Yak in the Classroom”, Pawo Choyning Dorji
Çad: “Lingui, the Sacred Bonds”, Mahamat-Saleh Haroun
Çekya: “Zatopek,” David Ondricek
Cezayir: “Heliopolis,” Djafar Gacem
Çin: “Cliff Walkers”, Zhang Yimou
Danimarka: “Flee,” Jonas Poher Rasmussen
Dominik: “Holy Beasts,” Laura Amelia Guzman ve Israel Cardenas
Ekvador: “Submersible,” Alfredo Leon Leon
Endonezya: “Yuni,” Kamila Andini
Ermenistan: “Should the Wind Drop,” Nora Martirosyan
Estonya: “On the Water,” Peeter Simm
Fas: “Casablanca Beats,” Nabil Ayouch
Filistin: “The Stranger,” Ameer Fakher Eldin
Finlandiya: “Compartment No. 6,” Juho Kuosmanen
Fransa: “Titane,” Julia Ducournau
Güney Afrika: “Barakat,” Amy Jephta
Güney Kore: “Escape From Mogadishu,” Ryoo Seung-wan
Gürcistan: “Brighton 4th,” Levan Koguashvili
Haiti: “Freda”, Gessica Geneus
Hindistan: “Pebbles,” P.S. Vinothraj
Hırvatistan: “Tereza37,” Danilo Serbedzija
Hollanda: “Do Not Hesitate,” Shariff Korver
Hong Kong: “Zero to Hero,” Jimmy Wan
İngiltere: “Dying to Divorce”, Chloe Fairweather
Irak: “Europa,” Haider Rashid
İran: “A Hero,” Asghar Farhadi
İrlanda: “Foscadh,” Paddy Breathnach
İspanya: “The Good Boss,” Fernando Leon de Aranoa
İsrail: “Let It Be Morning,” Eran Kolirin
İsveç: “Tigers,” Ronnie Sandahl
İsviçre: “Olga,” Eli Grappe
İtalya: “The Hand of God,” Paolo Sorrentino
İzlanda: “Lamb,” Valdimar Johansson
Japonya: “Drive My Car,” Ryusuke Hamaguchi
Kamboçya: “White Building,” Kavich Neang
Kamerun: “Hidden Dreams”, Ngang Romanus
Kanada: “Drunken Birds,” Ivan Grovic
Kazakistan: “Yellow Cat”, Adilkhan Yerzhanov
Kenya: “Mission to Rescue,” Gilbert Lukalia
Kırgızistan: “Shambala,” Aktypai Suyundukov
Kolombiya: “Memoria,” Apichatpong Weerasethakul
Kosovo: “Hive,” Blerta Basholli
Kosta Rika: “Clara Sola,” Nathalie Alvarez Mesen
Kuzey Makedonya: “Sisterhood,” Dina Duma
Letonya: “The Pit,” Dace Puce
Litvanya: “Isaac”, Jurgis Matulevičius
Lübnan: “Costa Brava, Lebanon,” Mounia Akl
Lüksemburg: “Io sto bene,” Donato Rotunno
Macaristan: “Post Mortem,” Peter Bergendy
Malavi: “Fatsani: A Tale of Survival,” Gift Sukez Sukali
Malezya: “Hail, Driver! ,” Muzzamer Rahman
Malta: “Luzzu,” Alex Camilleri
Meksika: “Prayers for the Stolen,” Tatiana Huezo
Mısır: “Souad,” Ayten Amin
Montenegro: “After the Winter,” Ivan Bakrac
Norveç: “The Worst Person in the World,” Joachim Trier
Özbekistan: “2000 Songs of Farida”, Yalkin Tuychiev
Panama: “Plaza Cathedral,” Abner Benaim
Paraguay: “Nothing But the Sun,” Arami Ullon
Peru: “Powerful Chief,” Henry Vallejo
Polonya: “Leave No Trace,” Jan P. Matuszynski
Portekiz: “The Metamorphosis of Birds,” Catarina Vasconcelos
Romanya: “Bad Luck Banging or Loony Porn,” Radu Jude
Rusya: “Unclenching the Fists,” Kira Kovalenko
Şili: “White on White,” Theo Court
Singapur: “Precious Is the Night,” Wayne Peng
Sırbistan: “Oasis,” Ivan İkıc
Slovakya: “107 Mothers,” Peter Kerekes
Slovenya: “Sanremo,” Miroslav Mandic
Somali: “The Gravedigger’s Wife,” Khadar Ahmed
Suudi Arabistan: “The Tambour of Retribution”, Abdulaziz Alshlahai
Tayvan: “The Falls,” Chung Mong-hong
Thayland: “The Medium,” Banjong Pisanthanakun
Tunus: “Golden Butterfly,” Abdelhamid Bouchnak
Türkiye: “Bağlılık Hasan,” Semih Kapanoğlu
Ukrayna: “Bad Roads,” Natalia Vorozhbyt
Ürdün: “Amira”, Mohamed Diab
Uruguay: “The Broken Glass Theory,” Diego Fernandez
Venezuela: “The Inner Glow,” Andres Eduardo Rodriguez ve Luis Alejandro Rodriguez
Yunanistan: “Digger,” Georgis Grigorakis