logo logo

BİZİ TAKİP EDİN

Haber 12 Eylül 2023

80. Venedik Film Festivali Kazananları Belli Oldu!

80. Venedik Film Festivali, 9 Eylül'de Yorgos Lanthimos'un beğenilen Poor Things filminin 'en iyi film' dalında Altın Aslan (Golden Lion) ödülünü almasıyla sona erdi.

ANA TARTIŞMA KONUSU: OYUNCULAR VE YAZARLARIN DEVAM EDEN GREVİ


Önce pandemi kısıtlamaları şimdi ise Hollywood grevleri nedeniyle birkaç yıldır yöneticileri için de zorlu bir festival süreci gerçekleşiyor. Özellikle geçen yılki festivalde Harry Styles, Florence Pugh ve Timothee Chalamet'e duyulan çılgınlığın ardından bu yıl festivalin açılışı da sade bir havaya sahipti. Sağanak yağmur altında açılan ve ürkütücü derecede sessiz geçen festivalin ilk birkaç gününün ardından Michael Mann'ın Ferrari'si de dahil olmak üzere yüksek profilli filmlerin prömiyerleri ardından bu durum biraz değişti. Venedik Yarışması jüri başkanı Damien Chazelle ile jüri üyesi direktör arkadaşları Martin McDonagh ve Laura Poitras grevi destekleyen tişörtler giyerken, basın konferanslarına katılan ABD'li yönetmenlerin ve oyuncuların çoğu iş anlaşmazlığıyla ilgili soruları ele aldı.Bu yıl Venedik'te yaşanan kritik başarısızlıklar arasında Harmony Korine'in tamamen termal görüntülemeyle ve senaryosuz çekilen deneysel filmi Aggro Dr1ft ve Roman Polanski'nin The Palace filmi vardı. İkincisine yönelik eleştirilerin boyutu o kadar arttı ki sanat yönetmeni Alberto Barbera'yı bir Screen röportajında filmi ikna edici olmayan bir şekilde savunmaya yöneltti.

TARTIŞMALI ÜÇLÜ

Polanski'nin filminin yanı sıra Woody Allen'ın Coup De Chance'i ve Luc Besson'un Dogman'ının da resmi seçkiye dahil edilmesi önemli bir tartışma konusu oldu. Çoğu kişi için kariyerleri hukuki tartışmalara taciz olaylarına karışan üç yönetmenin dahil edilmesi yanlış bir adımdı. Üstsüz bir protesto Allen'ın filminin galasını sekteye uğrattı. Elbette ne Allen'ın ne de Besson'un herhangi bir suçtan dolayı suçlu bulunmasa da yaptıkları herkes tarafından artık biliniyor. Ve özellikle Allen'ın Fransızca çekilen filmi genel olarak olumlu eleştiriler aldı.

80. VENEDİK FİLM FESTİVALİ KAZANAN LİSTESİ

Altın Aslan (Golden Lion)

Poor Things, Yorgos Lanthimos

Jüri Büyük Ödülü

Evil Does Not Exist, Ryusuke Hamaguchi

En İyi Yönetmen

Matteo Garrone, Io Capitano

Jüri Özel Ödülü

Green Border, Agnieszka Holland

En İyi Senaryo

Pablo Larrain ve Guillermo Calderón, El Conde

En İyi Kadın Oyuncu

Cailee Spaeny, Priscilla

En İyi Erkek Oyuncu

Peter Sarsgaard, Memory

Marcello Mastroianni Ödülü (En İyi Çıkış Yapan Oyuncu)

Seydou Sarr, Io Capitano

Ufuklar Bölümü

En İyi Film

Explanation For Everything, Gábor Reisz

En İyi Yönetmen

Mika Gustafson, Paradise Is Burning

Jüri Özel Ödülü

Una Sterminata Domenica, Alain Parroni

En İyi Kadın Oyuncu

Margarita Rosa De Francisco, El Paraiso

En İyi Erkek Oyuncu

Tergel Bold-Erdene, City of Wind

En İyi Senaryo 

El Paraiso, Enrico Maria Artale

En İyi Kısa Film

A Short Trip, Erenik Beqiri

Geleceğin Altın Aslanı

Love Is A Gun, Lee Hong-Chi

Ufuklar - Ekstra

Seyirci Ödülü

Felicita, Micaela Ramazzotti

En İyi Belgesel

Thank You Very Much, Alex Braverman

Kübra Karasu